Nowinki technologiczne

Przydatne wiadomości

Coraz częściej spotykamy informacje i reklamy dotyczące zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Jednak nikt nie informuje dokładnie na czym to polega. Chciałbym przestrzec wszystkich aby dokładnie dowiedzieli się na czym to polega i przede wszystkim ile to kosztuje. Zmiana sprzedawcy nie polega na tym, że będziemy za prąd płacić u innego dostawcy. Porcja energii elektrycznej czyli kWh dzieli się na sprzedaż i dystrybucję. Jeżeli zmienimy sprzedawcę to zmieni się tylko cena sprzedaży a dystrybucja zostanie u byłego Operatora (inaczej mówiąc u właściciela sieci energetycznej). Wniosek z tego taki, że po podpisaniu umowy na sprzedaż energii elektrycznej u innego sprzedawcy będziemy dostawać dwie faktury do zapłaty. Jedną u starego dostawcy za dystrybucję a drugą u nowego sprzedawcy za sprzedaż. A to oznacza dla nas, że wcale nie musi być taniej. Może być wręcz przeciwnie i możemy płacić więcej. Często bywa, że nowi sprzedawcy liczą sobie abonament lub dodatkowe opłaty np.: za ubezpieczenie mieszkania lub czegoś innego co nam jest zupełnie nie potrzebne a generuje koszty. Proszę zwrócić uwagę na rozliczenie energii na swojej obecnej fakturze gdzie powinno być wyszczególnione dokładnie co i ile kosztuje a już na pewno musi być rozdzielona sprzedaż od dystrybucji.
Zastanawiając się nad zmianą sprzedawcy możemy ustalić z obecnej faktury ile teraz płacimy za sprzedaż energii elektrycznej a ile będziemy płacić u nowego sprzedawcy do którego chcemy przejść i wtedy może się okazać, że cena jest wyższa mimo zapewnień nowej firmy, że oferują 2% taniej lub więcej. Dodatkowo trzeba się upewnić czy liczą abonament lub inne koszta.
faktura
Na pokazanym wyżej rachunku jest wyszczególnione ile kosztuje „sprzedaż” energii elektrycznej czyli ta część którą możemy przenieść do innej firmy i wynosi 0,2547 netto + 23% VAT. Jak widać jest to trochę więcej jak 25 groszy netto. Przeciętne gospodarstwo domowe zużywa około 2000 do 3000 kWh rocznie, do obliczeń weźmiemy średnią czyli 2500 kWh/rok.
Przyjmijmy, że nowy sprzedawca oferuję cenę 0,2496 zł. (2% taniej) czyli aby wiedzieć ile zaoszczędzimy rocznie musimy pomnożyć cenę sprzedaży energii elektrycznej przez ilość zużywanych kWh rocznie.
0,2496 zł netto x 2500 kWh = 624 zł netto ale tylko za samą sprzedaż ceny dystrybucji tutaj nie liczymy. U starego dostawcy byłoby to 0,2547 zł. netto x 2500 kWh = 636,75 zł. Zaoszczędzilibyśmy tylko 12,75 zł. netto pod warunkiem, że nowy sprzedawca nie liczy abonamentu lub innych opłat. Dzieląc to przez 12 miesięcy otrzymujemy oszczędność 1,06 zł netto miesięcznie.
Jeżeli płacimy na poczcie lub innym punkcie wpłat który liczy np.: 1 zł za opłacony rachunek a będziemy mieli przecież dwa to płacąc kolejną złotówkę nic nie zaoszczędzimy a jeżeli nowy sprzedawca dolicza abonament w kwocie np.: 2 zł miesięcznie to będziemy płacić więcej niż dotychczas a jeżeli dolicza jakieś ubezpieczenie to jeszcze więcej.
Jeżeli zastanawiacie się nad zmianą sprzedawcy to radzę dokładnie to przeliczyć czy się opłaca pytając się dokładnie ile kosztuje cena sprzedaży energii elektrycznej u nowego sprzedawcy. Większość ludzi myśli, że będzie płacić 20 – 30 zł mniej co miesiąc i podpisują umowę bo tak ładnie mówił przedstawiciel ale po otrzymaniu rachunków już nie jest tak kolorowo.

Dodaj komentarz