Nowinki technologiczne

Przydatne wiadomości

dellNotebooki Dell Latitude to przygotowane dla profesjonalistów komputery, oferujące wysoką wydajność i trwałe obudowy. Model E6530 śmiało można określić mianem pół-pancernego – zastosowane materiały robią naprawdę duże wrażenie, zachowując jednocześnie wygląd sprzętu dla biznesmena. Duży ekran, wydajne podzespoły, bogate wyposażenie, duży komfort pracy, przyjemna klawiatura, niskie temperatury obudowy, cicha praca, rozmieszczenie portów – wszystko zaprojektowano z myślą o zachowaniu najwyższej ergonomii. Laptopy Dell Latitude mają wyrobioną markę na rynku notebooków biznesowych. Testowany model E6530 to bardzo szybka maszyna do pracy. Był wyposażony w matrycę Full HD (15,6” – 1920 x 1080 pikseli ), procesor Core i5-3340M (2,5GHz/ 3MB Cache / 3,0 GHz Turboboost), Pamięć operacyjna: 16 GB DDR3, Karta graficzna Nvidia NVS 5200M, dysk twardy: 256GB SSD.
Obudowa
Wizualnie Dell wyróżnia się spośród konkurentów – metalową obudowę, którą cechuje surowa drapieżność, która w pewnym sensie zapowiada technologiczny pazur jego możliwości. Do jej stworzenia wykorzystano aluminium oraz stop magnezu. Ich srebrne oraz czarne powierzchnie połączono w sposób nie tylko zapewniający dużą wytrzymałość, ale ciekawie komponujący się wizualnie wygląd. Notebook nie wygląda więc nudno, nie będąc jednocześnie zbędnie ekstrawaganckim. Solidna klapa praktycznie nie reaguje na nacisk – aby jeszcze lepiej chronić matrycę wyposażono ją w zatrzask zapobiegający przypadkowemu jej otwarciu podczas transportu. Notebooka bez kłopotu otworzymy jedną ręką. Ekran nie odkształca się podczas otwierania, a solidne metalowe zawiasy stabilnie utrzymują go w wybranym położeniu.
dell5Panel roboczy cechuje równie wzorcowa solidność. Żaden element nie ugina się pod nawet silniejszym naciskiem – nie bez kozery Dell Latitude E6530 zalicza się do grupy notebooków o wzmocnionej konstrukcji. Wnętrze również prezentuje się atrakcyjnie. Matowej ramce ekranu lekkości dodaje srebrne obramowanie z widocznymi śrubkami mocującymi.
Cały spód wykonano z lekkiego stopu magnezu, więc tu również nic nie ma prawa się odkształcić. Bateria stabilnie siedzi w swojej zatoce i przy zasuniętym zatrzasku nawet nie drgnie. Brakuje klapki serwisowej dającej dostęp do kieszeni dysku oraz kości pamięci – by zmodyfikować podzespoły notebooka konieczny będzie demontaż całego spodu. Obudowa modelu Latitude E6530 jest solidna i ma niewiele słabych punktów. Bez zarzutu przedstawiają się takie newralgiczne miejsca jak okolica napędu optycznego, fragment nad zatoką akumulatora i miejsca oparcia nadgarstków. Powierzchnie zewnętrzne wydają się odporne i wysokiej jakości. Jakość wykonania jest wzorowa, gdyż poszczególne elementy są dokładnie dopasowane, nie widać niedoróbek i krzywych szczelin montażowych. Pokrywa ekranu jest blokowana w stanie zamkniętym mechanizmem ryglującym z dwoma zatrzaskami. Pokrywę serwisową zdejmuje się po odkręceniu niewielkiej liczby śrubek. Dostanie się do podzespołów nie jest tak łatwe i szybkie, jak w niektórych innych laptopach. Nawet do rozbudowania pamięci RAM trzeba zdemontować całą spodnią osłonę (nie ma bowiem oddzielnej pokrywy serwisowej). Wentylator jest dostępny i można go wyczyścić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dysk jest montowany jako oddzielny moduł, który jest umocowany dwiema śrubkami (by go wyjąć, nie trzeba zdejmować spodniej osłony). Napęd optyczny znajduje się w kieszeni modułowej i może zostać zastąpiony napędem innego typu lub dodatkowym akumulatorem.
dell2
Osprzęt
Klawiatura i touchpad
Dzięki odpowiedniej szerokości notebooka, bez kłopotu zmieściła się w nim klawiatura z pełnowymiarowym blokiem numerycznym – dla niektórych użytkowników jest to ważny aspekt komfortowej i szybkiej pracy. Nad blokiem numerycznym umieszczono przyciski pozwalające na szybki dostęp do kalkulatora oraz regulację odtwarzanych multimediów. Klawiaturę tworzą kwadratowe przyciski niemal stykające się podstawami. Klawisze cechuje krótki, ale sprężysty skok a w razie potrzeby podświetlą je ledy. Klawisze alfanumeryczne mierzą 19 x 19 mm. Oddzielny blok numeryczny, odseparowane klawisze strzałek, duże klawisze enter i spacja to cechy, które pozwalają na szybkie oswojenie się z tą klawiaturą. Średni skok klawiszy, dobry odskok i cichy klik powinny się podobać osobom dużo piszącym na klawiaturze. Minimalne uginanie się klawiatury występuje tylko w okolicy klawiszy strzałek. Oznaczenia klawiszy są kontrastowe. Ich czytelność można poprawić, włączając opcjonalne podświetlenie klawiatury. Symbole specjalne (jak np. oznaczenie funkcji regulacji intensywności podświetlenia ekranu) są pomarańczowe i odróżniają się tym samym od oznaczeń podstawowych funkcji.
Touchpad jest stosunkowo niewielki – ma tylko 8 x 4,5 cm, a miejsca pod klawiaturą nie brakuje. Pomimo tego touchpad dobrze się sprawdza przy pracy, pozwalając na szybką i dokładną nawigację wskaźnikiem. Jest wprawdzie wystarczająco duży do obsługi większości funkcji, ale do wygodnego wykonywania niektórych gestów funkcji dotyku wielopunktowego przydałaby się obszerniejsza płytka. Właściwości ślizgowe są bardzo dobre, a czułość również nie budzi zastrzeżeń. Przyciski gładzika mają trochę gumowaną powierzchnię. Działają bardzo cicho.
Dla miłośników przedpotopowych rozwiązań sterujących, producent pozostawił na środku klawiatury „miziacz” TrackSticka. Osoba, która nie miała z nim wcześniej styczności, z początku może nie radzić sobie ze sterowaniem za jego pomocą, ale po nabraniu wprawy okaże się, że jest on dokładny w działaniu i pozwala na szybkie przemieszczanie kursora. Trzy przyciski działają cicho i bardzo dobrze reagują na naciśnięcie. Można im przypisać funkcje dodatkowe dla gładzika lub wyłączyć je.
dell4Dwurdzeniowy procesor Intel Core i5-3340M to dobry układ ze średniej półki wydajnościowej. Jeśli nie potrzebujemy mocy obliczeniowej niezbędnej do rekombinacji DNA człowieka i obcego, wydajności do pracy nam nie zabraknie.
Układ graficzny to dedykowany notebookom biznesowym NVIDIA NVS 5200M. Układy z tego segmentu zaprojektowano z myślą o zapewnieniu wydajnej pracy z aplikacjami graficznymi. Jak pokazały testy, układ ten sprawdza się też całkiem nieźle przy grach. Dysk twardy 256 GB SSD jest bardzo szybki w działaniu ale i też bardzo szybki. Przy włączonym urządzeniu nie słychać go wcale. Jest bardzo cichy a zawdzięcza to dyskowi twardemu wykonanemu w technologii SSD. E6530 każde polecenie wykonuje bardzo szybko. Przy pracy nie ma się wrażenia, że człowiek myśli szybciej niż maszyna wykonuje polecenia jak ma to miejsce w innych laptopach z niższej półki.
Dodatkowym atutem jest wejście na stację dokującą. Mały ekran laptopa 15,6” możemy zamienić np.: na dwa monitory 24 calowe, które to znacznie ułatwią nam pracę. A jak ktoś dużo czasu spędza przy komputerze to takie rozwiązanie jest najlepsze. Dokupujemy stację dokującą do której możemy podłączyć wszystkie nasze dodatkowe urządzenia i po wpięciu laptopa E6530 mamy prawdziwe stanowisko robocze.
Testowany egzemplarz jest wyposażony w akumulator o zwiększonej pojemności 87Wh która pozwala na pracę do 8-10 godzin bez ładowania. Przy pracy w terenie jest to niewątpliwie duża zaleta ponieważ nie musimy się martwić, że zaraz zabraknie nam energii.
Podsumowanie
Dell Latitude E6530 to przedstawiciel laptopów biznesowych wyższej klasy. Brak problemów z dostępnością części zamiennych długo po zakończeniu produkcji, długi okres gwarancji oraz liczne opcje konfiguracyjne to tradycyjne zalety tego typu komputerów i to one decydują o tym, że są one kupowane przez duże firmy. W przypadku Latitude E6530 zadbano też o jakość obudowy oraz dobrano odpowiednio wydajne podzespoły.

dell8

dell7

dell6

dell1

Dodaj komentarz