Nowinki technologiczne

Przydatne wiadomości

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się tzw. chmury danych. Jest to usługa internetowa pozwalająca na dostęp do swoich danych na różnych komputerach i urządzeniach przenośnych. Jeżeli w „trasie” pracujesz na laptopie dzięki chmurze efekty twojej pracy dostępne będą także na twoim domowym komputerze stacjonarnym.
Działanie takich usług jest bardzo proste. Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji w jej ustawieniach wybieramy, które foldery z naszymi dokumentami ma być synchronizowane. Aplikacja automatycznie będzie pobierała z naszego komputera pliki, które następnie trafią na serwer. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji na innym urządzeniu (np. laptopie) program połączy się z serwerem i ściągnie twoje dane przechowywane w „chmurze”.

aplikacja

Działa to również w przypadku gdy za każdym razem zapiszemy jakiś dokument lub plik w folderze który współpracuje z chmurą danych to ten dokument lub plik jest od razu wysyłany przez internet na serwer i tam zapisywany. Czyli aby z tego korzystać musimy mieć dostęp do internetu. Lub jeżeli jesteśmy w „trasie” i nie mamy dostępu do internetu to dane zaktualizują się przy pierwszym połączeniu z internetem.
Takie rozwiązanie ma pomóc nam chronić swoje dane. Jeżeli np.: uszkodzi się nam dysk w laptopie czy komputerze stacjonarnym to po wymianie dysku czy kupnie nowego sprzętu po prostu logujemy się do aplikacji która po zweryfikowaniu dostępu zakłada nam w systemie folder do którego załaduje nam wszystkie nasze dane które trzymamy w chmurze.
Oczywiście, żeby uzyskać dostęp do plików konieczne jest podanie loginu i hasła. Dzięki temu nasze dane są chronione przed obcymi. Dostęp do danych w „chmurze” możemy mieć z każdego miejsca na ziemi pod warunkiem, że mamy dostęp do internetu. Rozwiązanie takie sprawia, że bez przenoszenia danych na pendrivach, płytkach CD, DVD czy innych nośnikach danych w wygodny sposób możemy edytować i odtwarzać dany plik na różnych urządzeniach (stacjonarnych i przenośnych, prywatnych i firmowych).
Przykładem zastosowania chmury może być np.: zdjęcie zrobione aparatem w smartfonie. Jeżeli na telefonie zainstalujemy aplikację „chmury danych” to przy włączonym internecie w ciągu kilku sekund, bez podłączania telefonu do komputera, na tym drugim będziemy mogli oglądać zdjęcie zrobione urządzeniem pierwszym czyli smartfonem.
 elcorps dysk
Innym przykładem może być praca na plikach lub dokumentach. Jeżeli sporządzamy jakieś dokumenty np.: w excel’u i robi to kilka osób w różnych lokalizacjach a później przesyłają te dokumenty do jednej osoby która wkleja je do jednego pliku excel’a – to taka praca jest dość uciążliwa i czasochłonna. Przy takiej samej pracy w chmurze danych każda z osób po kolei może edytować ten sam plik i dodawać swoje dane. System widzi to tak, że jeżeli ktoś edytuje plik to reszta osób otrzymuje komunikat, że dany dokument jest teraz edytowany i należy zaczekać na zapis danych lub może go podejrzeć w trybie podglądu.
Opis został sporządzony do usługi chmury danych jaki świadczy nasz serwis. Jesteś zainteresowany wykupieniem takiej usługi. Zapraszamy tutaj: ELCORPS DYSK

 

 

 

 

Dodaj komentarz